נהיגה בשכרות

הנושא של תאונות הדרכים היה ועדיין נשאר נושא כאוב למדי. יש טענות קשות כלפי התנהלות המדינה והצעדים שהיא נוקטת בנושא על מנת להפחית משמעותית את כמות תאונות הדרכים מידי שנה. עם זאת צריך גם להגיד לזכות הממשלות האחרונות כי ננקטו לא מעט צעדים משמעותיים בנושאי תאונות הדרכים שהתבטאו בעיקר בחקיקה.

ממחקרים שונים שבוצעו במשך השנים, עלה כי אחד הגורמים העיקריים להתרחשותם של תאונות דרכים הינם נהיגה בשכרות במיוחד בקרב צעירים. נהיגה בשכרות, כלומר תחת השפעת אלכוהול, גורמת לכך שהתגובות של הגוף יהיו איטיות יותר, החושים מתקהים וכל שיקול הדעת של הנהג נפגע משמעותית.

כיום החקיקה בנושא הינה מחמירה מאוד ולא מתפשרת אולם עדיין מוקדם יחסית להגיד האם החקיקה הזאת עדיין משפיעה באופן משמעותי, שכן ידרשו עוד מחקרים שונים לבדוק האם אכן יש קשר ישיר בינה לבין הפחתת תאונות הדרכים.

במשך השנים, החקיקה הלכה והגדירה את המצב בו נחשב אדם לנהיגה תחת שכרות, וכיום החוק קובע כי מספיק שבדם יהיה ריכוז של 0.005% אלכוהול על מנת שהמצב ייחשב תחת נהיגה בשכרות. כאשר מדובר על אדם שנוהג במשאית או רכב ציבורי מספיק ריכוז של 0.01% בנושא זה. העונש כיום בחוק על נהיגה בשכרות הינו שלילת הרישיון לשנתיים אלא אם מדובר על נסיבות מיוחדות שאותן השאירו לפרשנויות של בתי המשפט. עם זאת, בתי המשפט במיוחד בית המשפט העליון קבע שחייבות להיות אלו נסיבות חריגות ביותר.

אם נהיגה בשכרות חלילה מסתיימת בתאונה שמביאה למוות של אנשים אחרים, כיום התביעה מגישה כתבי אישום על נהיגה ולא גרימת מוותר ברשלנות. כך, שמי שבלא מעט מקרים נהגים שהורשעו נשלחו לכמה שנים בכלא ויש האומרים כי אף צריך להחמיר את הענישה בנושא זה.

הליך משפטי תעבורתי בכלל ועבירות נהג חדש בפרט מלווים בהליכים שונים וכן באפשרות להטלת סנקציות קשות ומשמעותיות על הנאשם. כאשר נאשם מתמודד עם כתב אישום בבית המשפט לתעבורה בכלל ובעבירות שבוצעו ע"י מי שמוגדר "נהג חדש" בפרט, עליו להסתייע בעורך דין הבקיא ברזי דיני התעבורה שכן הוא עומד בצומת דרכים בה רישיונו נתון בסכנה ממשית וזאת לפרק זמן ארוך ומשמעותי. בנוסף, העובדה כי הרשעה בעבירות מסוימות יכולה להוביל את הנאשם בבוא היום לעבור מבחני כשירות לנהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ואף להוציא רישיון נהיגה מחדש מצריכה לנהוג בתיקים שכאלה משנה זהירות. עורך דין תעבורה המתמחה בעבירות נהג חדש ונהיגה בשכרות יכול לעזור ולסייע בדברים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *