מתי ניתן לפסול צוואה?

פסילת צוואה – ערעור עליה או התנגדות לה – מחייבת הגשת התנגדות לקיומה. חוק הירושה מכיר עילות שונת המאפשרות להתנגד למימוש הצוואה ולפסילתה. על מנת לברר לאשורן את העילות ועל מנת לאשש אחת מהן לצורך הגשת ההתנגדות רצוי ומומלץ להתקשר עם עורך דין ירושה.

עילות לפסילה ניתן למצוא בהשפעה בלתי הוגנת על המוריש, בהתחזות לו, בזיוף חתימתו, בכפייתו ובאילוצו לחתום, העדר כשירות רפואית ( גופנית ו/או קוגניטיבית) ועוד. על מנת לא להידחות על הסף חשוב להגיש את המסמכים הרלוונטיים ובעיקר להביא ראיות מבוססות ומנומקות לאישוש הטענה או הטענות לפסילת הצוואה.

ניתן לפסול צוואה סתומה, כזאת שלא ניתן להבין מתוכנה מה ציווה המוריש, למי ציווה או כזאת שאין אפשרות להבין את משמעותה. עילה נוספת לפסילת צוואה היא היותה בלתי מוסרית, בלתי חוקית או כזאת שלא ניתן לקיימה (צוואה בלתי אפשרית).

לבד מכל העילות לפסילת צוואה ברור כי היא יכולה להיפסל, בראש ובראשונה, על ידי המצווה אם הוא מביע רצון מפורש לפסילתה , קל וחומר אם וכאשר הוא משמיד או מורה להשמידה.

כאשר אנחנו מדברים על פסילת צוואה אנחנו נדרשים לעילות לביטולה- מהותיות וטכניות גם יחד. לבד מהעילות שצוינו לעיל ניתן להוסיף גם פסילה בשל מעורבות של מי שהיא מזכה אותו בחלק מסוים בה או שהוא היה עד לעריכתה – קל וחומר שותף לה.

המכנה המשותף לעילות הפסילה הוא הרצון של המחוקק להגן על הרצון החופשי של המוריש (המצווה) באופן שהצוואה תהיה נקייה מכל סוג של השפעה חיצונית אשר יש בה כדי להטיל דופי בצוואה בניגוד לרצון המצווה.

חשוב לציין, כי בית המשפט בוחן בקפידה כל מקרה לגופו. אם, לדוגמה, מתברר כי אף שהתקיימה השפעה כל שהיא על המצווה אולם היא היתה שולית ומזערית – בית המשפט עשוי לא לפסול אותה. כמו כן על מנת לאושש עילה לפסילה על מגיש הבקשה להתנגדות ולפסילה להוכיח כי היתה השפעה בלתי הוגנת על המצווה וכי הוא לא כתב את הצוואה מרצונו החופשי.

הואיל והוכחת טענה המהווה עילה לפסילה עלולה להיות משימה קשה וכבדה, מי מהיורשים שחשוב לו למצות את הסיכוי לפסילת צוואה ודאי יידרש לסיועו של עורך דין ירושה המתמצה בחוק ובפרוצדורות השונות.

בשורה התחתונה חשוב לדעת כי קיום צוואה או פירושיה השונים עלולה להעכיר יחסים בתוך המשפחה במיוחד כאשר בתהליך מעורבים עורכי דין אבל יש מקרים שבהן עירובם הוא בלתי נמנע, מוצדק ואף הכרחי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *