מהן עבירות צווארון לבן ?

בעיני הציבור יש הבחנה בין עבירות פליליות "רגילות" לבין עבירות צווארון לבן, מבלי לדעת כי הן נחשבות לא פעם לעבירות הכבדות והחמורות יותר גם בעיני בית המשפט.

זמר מפורסם שיוצא מהכלא זוכה לחיבוק מהציבור שהתגעגע אליו, למרות שישיבה בכלא על עבירה כלשהי היא כתם לכל החיים על שמו הטוב. אלא שמדובר בתחום שנקרא עבירות צווארון לבן, שהציבור מחשיב אותן משום מה לפעוטות ערך בדרך כלל, למרות שהן נחשבות בעיני הרשויות לקשות וכבדות לא פחות ולפעמים אף יותר מאשר עבירת גניבה קטנה. כאשר מדובר בניסיון לרמות ולהונות את המדינה ואת הציבור, רשויות החוק מתייחסות לכך בכובד ראש משום שהסכומים הם גדולים בדרך כלל.

למה הן נקראות עבירות צווארון לבן ?

גניבה היא גניבה בכל מקרה, וזהו לא דבר של מה בכך גם כאשר הגניבה וההונאה נעשית על ידי הזזת מספרים על הדף ולא כמו שוד בנשק חם. עבירות צווארון לבן נקראות כך כמונח סוציולוגי שבא לאפיין את חתך העוסקים בכך ואת שיטות הפעולה ה"נקיות מאלימות". הן עבירות כלכליות במהותן שמתבצעות היום בקלות יחסית בעיקר הודות להתקדמות הטכנולוגית, ובמקרה שנתפסתם תידרשו לחפש עו"ד צווארון לבן, כלומר עו"ד פלילי שמתמחה בתחום זה. להלן כמה דוגמאות לעבירות צווארון לבן שהציבור אינו מודע להן משום שאינן כוללות אלימות מוכרת ומה שמאפיין את עולם הפשע בדרך כלל. עבירות אלה מבוצעות בדרך כלל על ידי אנשים שמורגלים בכך משום שהם מבצעים זאת שנים רבות מבלי להיתפס, או אנשים נורמטיביים שהתפתו לחסוך כסף או להרוויח אותו בדרכים לא חוקיות. אלה גם אלה יזדקקו לשירותי עו"ד צווארון לבן משום שהרשעה פירושה רישום פלילי וענישה מחמירה, או בכלא או בתשלום כופר למדינה.

אילו עבירות צווארון לבן נפוצות בדרך כלל ?

·         עבירות מס – עבירות מס כוללות את כל המנעד שבין העלמת הכנסות כדי לא לשלם מס הכנסה ומסים אחרים, לבין ביצוע פעולות של ממש על קו התפר שבין פלילי לבין תכנון מדיניות מס חוקית כדי להקטין את חבות המס שלכם. זה יכול להיות מבוצע על ידי עצמאי בעל עסק קטן וזה יכול להתבצע על ידי בעל חברה גדולה. המשותף לכולם הוא העלמת הכנסות מהמדינה בדיווח כוזב על הכנסות כדי לשלם כמה שפחות מס הכנסה, בטיוח לאומי ומע"מ.

·         עבירות שמתבצעות על ידי בעלי חברות – חלקן קשור להעלמות מס, אבל יכולות להיות גם: רישום כוזב במסמכי תאגיד, הפרת אמונים ועבירות מרמה כדי להעלים הכנסות מקופת החברה ומבעלי חוב, הלבנת הון על ידי שימוש בחברה כדי להלבין סכומים ניכרים שנחבאים בסעיפים שונים של ספרי הנהלת החשבונות והמאזן, הונאת בעלי מניות ושותפים, זיוף והונאה, עבירות שוחד לבעלי תפקידים שונים כדי לקבל הטבות שונות אם בגופים ממשלתיים ואם בחברות אחרות, עבירות מחשב ועוד.

·         עבירות שמתבצעות על ידי אישי ציבור – נבחרי ציבור כמו חברי כנסת ושרים או עובדי ציבור כמו עובדי מדינה נתונים לפיקוח מחמיר בגלל הגישה שלהם למוקדי כוח ותקציבים רבים. הם עלולים לנצל זאת לתועלתם האישית כמו ראש הממשלה אולמרט שהורשע וישב בכלא על כך, או לטובת עמותות וארגונים שקשורים אליהם כמו השר אריה דרעי ואישים אחרים שניצלו את תפקידם לסייע להם.

·         קבלת שוחד על ידי בעלי תפקידים שונים – שוחד שניתן על מנת לשנות מסמכים רשמיים כמו תעודות הניתנות על ידי מוסדות להשכלה גבוהה במטרה לקבל דירוג שכר גבוה יותר, תעודות רפואיות ומסמכים על מתקנים וציוד שניתנים על ידי רשויות כמו נציבות כבאות אש והצלה, אלה דוגמאות לעבירות צווארון לבן שכרוכות בקבלת כסף תמורת זיוף מסמכים שאינם מגיעים למחזיקים בהם. זוהי עבירת צווארון לבן מובהקת משום שהם מפיקים מהמסמכים תועלת כספית ניכרת בתחום שלו הם מיועדים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *