ייפוי כוח מתמשך – מה זה אומר?

 

אנשים רבים בישראל נאלצים להתמודד עם סיטואציות מורכבות במהלך חייהם – יש כאלו אשר מסוגלים להתמודד עימם בכוחות עצמם, ואחרים אינם יכולים לעשות זאת עצמאית לבד בשל בעיות רפואיות, נפשיות, זקנה וכו'.
אדם שאינו מסוגל לתפקד עצמאית באופן מלא ותקין, נדרש לאפשר לאחרים לקבל החלטות מרכזיות, עיקרן משפטיות, עבורו ולטובתו – רכישת פוליסת סיעוד לצורך העניין היא דוגמא טובה לכך אבל לא תמיד מספיקה. לעומת זאת מתן  ייפוי כוח מתמשך הוא פתרון משפטי אידאלי אשר מאפשר לתת מענה נוסף ומשלים לביטוח הסיעודי. ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי חדש יחסית, בהתאם לתיקון מספר 18 לחוק הכשרות המשפטית, אשר נועד לספק יכולת לתפקוד בעת שאדם אינו כשיר משפטית עקב בעיות קוגניטיביות ואחרות.

 

ייפוי כוח

ייפוי כוח מתמשך ואפוטרופסות

מינוי אפוטרופוס היא אפשרות נוספת אשר קיימת במצבים מסוג זה, אך הליך זה נעשה לאחר לרוב שהאדם איבד את היכולת לשלוט על מהלך העניינים – כך הוא אינו יכול להשפיע על זהותו ועל סמכויותיו של האפוטרופוס.
ייפוי כוח מתמשך הוא מצב משפטי אחר ובו האדם יכול להשפיע על המהלך עוד בהיותו כשיר טכנית, נפשית ומשפטית, ומשום כך הבחירה תהיה על פי שיקוליו. כך, יכול כל אחד למנות מיופה כוח אשר יש לו עימו כימייה ואשר מכיר היטב את רצונותיו ויכול לממשם בהתאם. יתרון מובהק אחר של הליך זה על פני אפוטרופסות הינו העובדה שנשמרת לממנה הזכות להביע דעתו בנסיבות שונות והיא בסופו של יום תקבע ועל פיה יישק דבר, בעוד שמינוי אפוטרופוס שולל למעשה את כשירותו המשפטית.
האדם יכול בעזרת מהלך כזה לשרטט את מראה המציאות היומיומית העתידית כאשר הוא אינו יכול לתפקד או יכול לתפקד חלקית. לייפוי כוח מתמשך יש יתרונות רבים נוספים ואחד מהם הוא מתן ייפוי זמני לפני ניתוח, או כאשר מתפרצת חלילה מחלה קשה. כך, שניתן לבטלו, או לקיימו חלקית כאשר האדם מחלים ומסלול החיים חוזר לשגרה תקינה.

על ההליך המשפטי

אדם החותם על ייפוי כוח מתמשך חייב להבין את המשמעויות הנלוות לחתימה, כאשר גם הוא וגם מיופה הכוח חייבים להיות בגירים (מעל גיל 18). האדם הנותן את ייפוי הכוח נקרא "ממנה" והאדם שמוסמך לקבל החלטות מכונה "מיופה כוח". הממנה יכול למנות מספר אנשים למשימות טיפול שונות – יכול הוא לבחור אדם כלשהוא לטיפול בנושא מסוים או לבחור במספר אנשים לטיפול משותף בו.
ייפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף רק כאשר הממנה אינו יכול יותר לקבל החלטות בעצמו או יכולתו לביצוע פעילות נפגעת משמעותית. ניתן לבחור במיופה כוח כזה מתוך המסגרת המשפחתית או בחבר קרוב וניתן גם למנות עורך דין הבקיא בתחום. פעולה זאת עם בחירה נאותה צופה עתידות ובעזרתה יכול הממנה לשרטט את המשך חייו על פי רצונותיו העכשוויים ועל פי צרכיו העתידיים מתוך התחשבות באורח חייו. במידה רבה, הדבר תורם למניעה או צמצום של הזדקקות לבתי משפט וכך ניתן להבטיח ניהול חיים עתידי בצורה נאותה וראויה יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *