חקירות ומעקבים על פי החוק בישראל

ביצוע מעקבים לצורך חקירה על פי החוק – מה מותר ומה אסור לפי החוק בישראל?

חקירות פרטיות נועדו לגלות מידע נסתר וחשוב על אובייקטים שונים,
כזה שהחוקר הפרטי הנדרש למשימה חייב להשיגו בצורה חוקית.

הוראות החוק בנושא בישראל הינן מפורטות וחוקר פרטי אשר לא פועל על פיהם עלול להסתבך באישומים פליליים שונים שדינם מאסר, קנסות וכו'. במקרים שכאלו כלל המידע שהושג גם לא יהיה קביל בבתי משפט, כך, שעמלו יהיה למעשה לשווא. מציאות זו יוצרת סיטואציות מורכבות מאוד שמערימות קשיים על החוקרים הפרטיים – מצד אחד, הם אמורים לספק מידע, ומאידך, מוגבלים בדרכי הפעולה להשיגו. עם זאת, חוקרים פרטיים מקצועיים ומנוסים מוצאים את הדרך לפעול המתאימה בכל סיטואציה ולהביא תוצאות מועילות עבור לקוחותיהם.

החוקים המסדירים את התחום

עבודתו של חוקר פרטי בישראל מוסדרת על יד מספר חוקים בולטים ביניהם:

  • חוק חוקרים פרטיים מסדיר את הנהלים לקבלת רישיון חוקר פרטי כולל הסמכה ורישוי. חוק זה מגדיר את חובותיו של החוקר כלפי הממשל, הלקוחות וכו'.
  • חוק הגנת הפרטיות קובע את הגבולות שבתחומם בלבד ניתן לבצע חקירות, מעקבים, צילומים, השגת פרטים ממאגרי מידע וכיוצא בזה.
  • חוק האזנות סתר קובע את הנסיבות בהם ניתן לערוך האזנות סתר לאובייקטים.

    מטרת חוקים אלו הם לשמור על פרטיותם של אנשים בנסיבות שונות ככל שניתן ובעיקר כאשר הם בביתם, בחדרי מלון, בצימרים ובאתרים סגורים דומים.

אז מה מותר ומה אסור למעשה?

בפועל, אסור לעקוב או לבצע משימת בילוש אחר בן אדם באופן המטריד אותו וכן אסור לצלמו כאשר הוא ברשות  היחיד. עם השנים התעוררו שאלות רבות בעניין, אחת מהן היא האם חנות פרטית היא רשות היחיד? פסיקה תקדימית של בית משפט אמרה כי חנות פרטית פתוחה הופכת לרשות הרבים ומותר לצלם בה.

חוק האזנות סתר קובע שאסור להקשיב לשיחה באמצעות מכשיר שהמאזין אינו צד לה ולא בוצעה ברשות הרבים. ובמילים אחרות, כאשר מדובר בשיחה פרטית שהתנהלה במקום שהציפייה לציתות אינה סבירה כמו בחדר פרטי או משרד. לחילופין ולמשל, מותר לחוקר פרטי להקליט אנשים בשיחה פרטית בה הוא מעורב. מאידך, במידה והשיחה היא אינטימית ועלולה לפגוע בפרטיות של הצד השני אזי  אסור לפרסם את  התוכן בשל פגיעה בפרטיות. כמו כן, מותר לו להאזין לשיחה פרטית כאשר היא ברשות  הרבים.

האמצעים החוקיים לביצוע מעקב

לרשות חוקר פרטי עומדים מספר רב של אמצעים לטובת ביצוע מעקבים על פי חוק בין היתר כלי תחבורה שונים, ציוד צילום מתקדם, מכשירי הקלטה, אמצעי הסוואה מקצועיים, ביגוד ובאביזרים נוספים המסייעים לו להיטמע בתוך אזור ציבורי, קהל או לשנות זהותו. בעת בה תזדקקו למעקב לטובת איתור מידע חשוב, רצוי לפנות לחברת חקירות בעל מוניטין רב אשר יודעת לספק מידע אמין באופן חוקי. מידע זה יכול להיות בעל ערך רב ומשמעותי ולכן ישנה חשיבות מכרעת לכך שלא ייפסל בשל השגתו בשיטות פסולות כאלו ואחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *