חוק הפונדקאות בישראל

פונדקאות הוא הליך שבו זוג נעזר באם פונדקאית (נשאית), שבעצם נושאת עבורם את העובר שאין ביכולתה של האם הביולוגית לשאת. הליך הפונדקאות אינו מאושר בכל מדינה בעולם ובאלה שהוא כן, יש הבדלים מבחינת אופי התהליך וכן מבחינת אלה הראשים להיעזר בו, זאת בהתאם לחוק הפונדקאות בכל מדינה שבה הוא קיים. בישראל הליך הפונדקאות מאושר, אך עם זאת מוגבל מהרבה בחינות – במאמר זה תוכלו להכיר יותר את חוק הפונדקאות בישראל והתקנות המעוגנות בו.

חוק ההסכמים לנשיאת עוברים

חוק הפונדקאות בישראל, המכונה גם חוק ההסכמים לנשיאת עוברים, נחקק בשנת 1996 (התשנ"ו). הדבר הראשון שהחוק בישראל קובע, הוא שרשאים להשתמש בו רק זוגות נשואים והטרוסקסואליים של גבר ואישה, בתנאי שזרעו של הגבר תקין. כלומר, בארץ לא ניתן לעבור הליך פונדקאות בו משתמשים בתרומת זרע של גבר אחר. באופן דומה, גם האם חייבת להיות האם הביולוגית של היילוד ולא מתאפשרת תרומת ביצית בהליך זה. בנוסף, ישנן הגבלות הקשורות גם באם הפונדקאית.

מי יכולה לשמש כאם פונדקאית בישראל?

כאמור, גם לאם הפונדקאית יש תנאים והגבלות וביניהן: אם פונדקאית יכולה להיות רק אישה בין הגילאים 22-37 וכזו שעברה לפחות היריון ולידה תקינים של תינוק בריא אחד ועוד לשלושה הריונות תקינות שהסתיימו בלידות של תינוקות בריאים. בנוסף, דתה חייבת להיות זהה לזו של האם הביולוגית (זאת מכיוון שהדת היהודית נקבעת לפי האימא ולכן הפן ההלכתי של הליך זה דורש דת זהה של שתי האימהות). בעבר, רק נשים רווקות יכלו לשמש כאימהות פונדקאיות, אך מאחר שאלה נמצאות במיעוט (שכן הן צריכות להיות גם אימהות), גם מוסדות הדת הכירו בתפקידן של האימהות הפונדקאיות כאלה שרק נושאות את העובר ובצעד יוצא דופן אושרה השתתפותן במצווה זו.

כמה עולה הליך פונדקאות בישראל?

בעיקרון, באופן טבעי והגיוני לא מדובר בהליך זול. אחרי הכל, בשורה התחתונה, יש אישה שמנדבת את גופה במטרה לאפשר לזוג חשוך ילדים להביא את ילדם לעולם. אבל, בהשוואה למקומות אחרים בעולם בהם מאושר הליך הפונדקאות, עדיין בארץ מדובר בסכום הגיוני. התשלום הבסיסי שקבוע בחוק בארץ, נקבע על סך 165 אלף שקל. בנוסף לזאת, ישנם תשלומים שבהם מוגדרים ההורים כמחויבים, לרבות תשלום על ביגוד, בדיקות רופא וכן מקרים מיוחדים כמו: תוספת תשלום על לידה בניתוח קיסרי, תוספת על לידה של תאומים ועוד.

למה לעבור את ההליך בארץ ולא בחו"ל

אז נכון, אמנם ההליך בישראל אינו זמין לכל אחד, אבל לאלה שכן, כדאי לעבור את ההליך בישראל – קודם כל אתם בבית שלכם, הכל מוסבר לכם בשפה שלכם לרבות הנושאים המשפטיים שעלולים להיות קצת קשים להבנה כאשר אלה מועברים בשפה שאינה שפת האם. בנוסף, העלות הינה סבירה לעומת העלות בחו"ל ובכלל, יש לכם תמיד כתובת עם מי לדבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *