תאונות עבודה ע"פ החוק

תאונת עבודה היא אירוע בו נפגע עובד בזמן ותוך כדי עבודתו אצל מעביד. זאת היא ההגדרה הקלאסית והיבשה, אולם בישראל המוסד לביטוח לאומי הרחיב הגדרה משפטית זו והוסיף מקרים ותרחישים בהם תאונת העבודה אירעה בדרך אל העבודה וממנה, וכן, כאלו שאירעו גם במסגרת הפסקות.

בין טיפול רפואי לפיצוי כספי

כל אזרח אשר נפגע בתאונת עבודה זכאי על פי החוק בישראל לטיפול רפואי, ובמידה והנזק שנגרם לו גם לפיצוי כספי שניתן ידי המוסד לביטוח לאומי. ניתן להגיש גם תביעה כנגד המעביד עצמו וחברת הביטוח המבטחת אותו. במידה והנפגע זוכה בתביעה כנגד חברת הביטוח ונפסקים לו סכומי פיצויים, הסכומים המתקבלים מהביטוח לאומי מתקזזים מסכומים אלו.
במקרה של תאונת עבודה, חשוב לגשת לקבלת טיפול רפואי בהקדם באחד מן המוסדות רפואיים המוכרים – חדר מיון, מוקדים לרפואה דחופה ומרפאות זמינות אחרות – כל זאת בהתאם לחומרת הפגיעה ולהקפיד על:
1. לציין בעת הטיפול הרפואי כי מדובר בפגיעה כתוצאה מתאונת עבודה.
2. לבקש טופס ביטוח לאומי 250 המשמש מעין הפנייה לטיפול הרפואי. בטופס זה ישנו פירוט לגבי נסיבות התאונה ומספר פרטים טכניים חשובים נוספים. במקרים דחופים/מורכבים בהם לא ניתן לספק את  הטופס יכול  המעסיק למלאו  בדיעבד.
המוסד לביטוח לאומי משלם לעובד שנפגע על פי חומרת הפגיעה – עובד ששב לעבודתו יקבל תשלום עבור התקופה בה הוא נעדר כאשר קיים חישוב מיוחד שנערך על ידי המוסד אשר מתבסס על גובה שכרו של  העובד. במידה ונקבעת נכות אזי הפיצוי הכספי כולל בתוכו פרמטרים כגון הוצאות רפואיות, הפסדי שכר בגין אובדן כושר עבודה, מרכיב של כאבים וסבל וכו' כאשר חישובים אלו כוללים גם את נסיבות  המקרה, כך לדוגמא אם מדובר בתאונת עבודה שהיא גם תאונת דרכים, הרי שיש הגבלה על  הסכום שניתן לפסוק בגין כאב וסבל.

תביעה וייצוג משפטי

כל נפגע עבודה נדרש לשמור על המסמכים הרפואיים הקשורים לפגיעה מאחר והם קריטיים להליך התביעה כאשר יש צורך להציגם בפני כל הגורמים המעורבים. את המסמכים הרפואיים יש צורך להגיש למוסד לביטוח לאומי בהקדם כדי לקצר את זמן הטיפול ואת אפשרות קבלת הכספים.
כאמור, לכל נפגע עבודה יש אפשרות לתבוע את המעביד אבל כאן קיים צורך להוכיח שהתאונה אירעה עקב רשלנותו. מומלץ במקרים אלו לפנות לקבלת ייעוץ של עו"ד המתמחה בחוקי תאונות העבודה בישראל כבר בשלבים הראשוניים של ההליך. הדבר חשוב במיוחד כאשר נסיבות הפגיעה ותוצאותיה הן חמורות ומורכבות. עורך דין מיומן ומנוסה בתחום יסייע לטפל בהליכים המתבקשים אל מול המעסיק, הביטוח לאומי וחברות הביטוח המבטחות. במידה ולטענת הנפגע לא קיבל את כל המגיע לו והנתבעים אינם מגיבים, אזי רשאי עורך הדין לפנות לבית  משפט כדי לקבל סעד מתאים כאשר כל פיצוי כספי יכול לסייע לשפר את איכות חייו של הנפגע במקרים שכאלו.

Comments are closed.