עורך דין לענייני צבא: מתי נצטרך ובמה נתחשב כשנבחר

החייל שלכם עבר עברה פלילית בצבא ואתם זקוקים למי שייצג אותו בבית הדין? ואולי מדובר רק בבעיה מנהלית מול רשויות הצבא? המידע הבא יעזור לכם להבין קצת יותר מה תפקידו של עורך דין צבאי

עורך דין לענייני צבא עוסק בייצוג חיילים ומועמדים לשרות ביטחון בכמה תחומים ומישורים ומתמחה בתחום המנהלי או הפלילי או שניהם.
חשוב לדעת שהדין הצבאי שונה מהדין האזרחי ושההליכים המשפטיים הצבאיים שונים מאוד מהאזרחיים ולרוב מהירים יותר. לכן יש להקפיד מאוד בבחירת עורך דין לענייני צבא.

תפקידו של עורך הדין הצבאי מתחיל כבר עם המעצר של החייל או של מי שנדרש לשרות, בדיון מול מצ"ח או המשטרה הצבאית, בדיון על מעצר, על תנאי מעצר ומקום המעצר וכו'.

לאחר מכן, עורך הדין יהיה זה שייצג את החייל בדיונים השונים או יכין אותו לחקירות ולדיונים עצמם. לאחר הפסיקה או גם לפניה, עו"ד זה עוסק בנושאים כמו ייצוג בפני ועדת כלואים, בהסדרת תנאי הכליאה ועוד.

חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי כבר בשלבים מאוד ראשוניים של ההליך, כיון שיש גם בצבא מקום לביטול אישום או שינוי סעיפי האישום. ייצוג לא הולם או חסר עלול לעלות לחייל הסדיר או למילואימניק בהרבה מאוד זמן במעצר או בכלא.

הליכים פליליים בצבא

אלימות, עריקות, סמים, הטרדה מינית, שימוש בלתי חוקי בנשק, גניבה ועוד, הם רק חלק מהתחומים הפליליים בדין הצבאי.

ייצוג בהליכים מנהלתיים

יש לא מעט מקרים של ילדי תושבים חוזרים, שליחים או תושבי חוץ לארץ שזקוקים להסדרת מעמד בפני רשויות הצבא.

יש מי שנקראים "בני מהגרים", וגם הם זקוקים לייצוג הולם והסדרת המעמד שלהם (הסדרה נכונה מאפשרת לבני מהגרים לדחות שרות עד לגיל פטור, כך שלא יסתכנו בעברת עריקות).

הליכים מנהלתיים אחרים קשורים בתקופה שלפני השרות הצבאי – קביעת יכולתו של מועמד לשרות ביטחון לשרת בכלל בצבא. יש ועדות רפואיות שיש להתכונן אליהן ולדעת כיצד להתמודד איתן, ועוד.

נקודות מנהלתיות נוספות נוגעות לפיצוי בעקבות אירועים שונים בצבא – וכן, גם הטרדות מיניות או הזדקקות לטיפול נפשי – או פיצוי של עובדי מערכת הביטחון ומיצוי הזכויות הסוציאליות שלהם.

איך לבחור בעורך דין מתאים לענייני צבא?

הגדירו את הבעיה העומדת בפניכם ואת התחום – מנהלתי או פלילי – בו אתם מתמודדים מול הצבא.

בחרו בעו"ד בעל ניסיון בתחום הספציפי, גישה שמתאימה לכם והישגים מוכחים ומישהו זמין, שיוכל לטפל בעניינכם במהירות, כיון שהמערכת הצבאית ממהרת לפעול הרבה יותר מהאזרחית.

Comments are closed.