נוטריון- מה זה בדיוק?

בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מבקשים לממש את זכאותם להנפיק דרכון זר, מה שמזמן הזדקקות רבה לשירותיהם של נוטריונים. למי שלא יודע, נוטריון הוא בעצם עורך דין שעבר הסמכה מיוחדת ועומד במספר קריטריונים קפדניים ויכול על פי חוק לאשר ולערוך מסמכים משפטיים. חתימה של נוטריון היא בעצם אישור שמעיד על מקוריות המסמך, מאשר את זהות החתומים עליו, את אמיתות הדברים שרשומים בו ואת היותו אמין. מסמך כזה שחתום על ידי נוטריון יכול אם כן לשמש ראיה בבית המשפט או בפני רשויות אחרות.

 

מה עושה הנוטריון?

עיסוקו של הנוטריון מוסדר על פי חוק בישראל מאז שנת 1976, השנה שבה נחקק חוק הנוטריונים. על פי החוק מסמך שתורגם על ידי נוטריון נחשב מסמך מקורי ולא תרגום. לעומת זאת, מסמך שתורגם בתרגום משפטי ייחשב תמיד כתרגום ולפיכך אינו המקור. כבר לאור המאפיינים הללו של תפקידו ועיסוקיו של הנוטריון ניתן להבין עד כמה הוא חשוב וכיצד הוא עלול להתגלות במקרים בעלי חשיבות קריטית עבורנו, כמו למשל מקרים משפטיים.

 

אילו תפקידים ממלא הנוטריון?

אחד התפקידים החשובים של הנוטריון הוא לאשר את נכונות התרגום של מסמך. במקרים של אימוץ למשל נדרשת על פי רוב מעורבות של נוטריון שאמור לתרגם מסמכים שמגיעים ממדינות זרות, ובעזרתם בתי משפט אמורים לקבל החלטות שונות. מסמכים אלו מתורגמים ומאושרים על ידי נוטריון. מלבד אלו עורך הנוטריון ומאשר הסכמי ממון לפני הנישואין, אישור עשיית צוואה, מאמת עשיית צוואה בדומה לשופט ללא צורך בעדים, אישור עריכת מסמך, אימות חתימה של אדם בשם תאגיד, או בשם אדם אחר, הכנת ייפוי כוח בלתי והוא יכול גם לכהן כנוטריון על פי חוקיהן של מדינות אחרות.

 

מי זכאי לכהן כנוטריון?

גם בתחום המקרקעין יש חשיבות רבה לעבודתו של הנוטריון משום שבמקרים רבים בתי משפט או רשמי מקרקעין דורשים אישור נכונות תרגום מנוטריון ואינם נכונים להסתפק באישור על פי הצהרת מתרגם.החוק בישראל לא רק מגדיר מהן הסמכויות והתפקידים שממלא הנוטריון אלא גם מהי זהותו. כך נקבע בחוק כי נוטריון חייב להיות אזרח ישראל, חבר בלשכת עורכי הדין, בעל וותק של עשר שנים לפחות במקצוע עריכת הדין, בעל עבר נקי מהרשעות שיש עמן קלון או מהשעיות מלשכת עורכי הדין, ובעל הסמכה לאחר השתלמות מיוחדת.

 

ועדה מיוחדת שמתכנסת פעמיים בשנה בוחנת את כשירות המועמד לכהן בתפקיד, ואם מצאה שהוא ראוי לאחר חתימתו בספר הנוטריונים והשארת דוגמת חתימתו בספר הוא רשאי לכהן כנוטריון בישראל.

Comments are closed.