חוק ודיני מקרקעין בישראל

דיני מקרקעין הינו תחום הכולל את הנושאים הקשורים לנכסים, דיור, שכירות, טאבו, דירות, מגרשים, חוזי שכירות וכו' בכל הנוגע לעולם המשפטי.

על פי חוק המקרקעין, התשכ"ט 1969 "קרקע, כל הבנוי והנטוע עליה וכל דבר המחובר אליה: חיבור של קבע או חיבור זמני", לכל אזרח במדינת ישראל יש את הזכות לרכוש ולהחזיק במקרקעין ולבצע עסקאות ברכוש המקרקעין לפי הסכם או דין. בהמשך לזאת, רכישת והחזקת המקרקעין כוללת את השטח המקרקעין מתחת לפני הקרקע ומעל פני הקרקע. בהתקיים מצב בו נמצאו משאבים טבעיים בחלקת קרקע המוחזקת על ידי אדם מסוים, באפשרותה של המדינה להפקיע את הקרקע. זאת נעשה על ידי השתלטות רכוש המקרקעין של האדם ללא הסכמתו, ופיצוי כספי.

חוק ודיני מקרקעין בישראל

חוק המקרקעין הינו מורכב ומכיל מגוון רחב של דינים והלכות, אשר לאדם הפשוט יכולות להראות כמבוך אינסופי. עקב כך, האזרח הרוכש מקרקעין עלול למצוא את עצמו הולך לאיבוד בעולם המקרקעין. לשם כך, מומלץ לפנות לייעוץ של עורך דין המומחה לחוק המקרקעין בישראל אשר יוכל לסייע לאורך כל הליך משפטי מתבקש בתחום, להסיר את דאגתם של רוכשי המקרקעין ולעזור להם להתנהל בצורה הטובה והנכונה ביותר כנדרש על פי החוק.

חשיבותו של עו"ד מקרקעין בנושאים השונים

ישנה חשיבות רבה בפניה לעורך הדין בתחום המקרקעין – הדבר יכול להועיל מאוד לאזרח בעל שטח מקרקעין אשר אינו מנוסה בתחום. להלן שתי נקודות מרכזיות בהן חשיבות מעורבותו של עורך דין היא מתבקשת וחיונית ביותר:

השכרת דירה – ישנם אנשים רבים השוכרים דירה ובית מגורים ואינם לוקחים את הנושא ברצינות, וזאת לאור העובדה כי השכרת הדירה הוא עניין זמני ותהליך די פשוט, ואין צורך באמת לרכוש את שירותיו של עורך הדין, מפני שלא מדובר במכירת דירה – דבר הנחשב לרציני יותר.

בשל תמימות זו, שוכרי הדירה מטילים ספק בחשיבות חוזה השכירות המכיל בתוכו מגוון רחב של פרמטרים וכן "אותיות קטנות" ,וחשוב מאוד לשים לב אליהם לפני שחותמים על חוזה השכירות. היוועצות עם עורך הדין עשויה לעזור במציאת פגמים בכתיבת החוזה, לכל הקשור לביטוח על נזקים, גניבה, ועוד. בנוסף לכך, העורך דין יכול לשכתב את חוזה השכירות באופן מקצועי אשר יתקבל על ידי השוכר והמשכיר.

קנית ומכירת דירה – קניה ומכירה של דירה הינו נושא מסובך ביותר אשר מתבצע על ידי קיום תהליכים רבים וממושכים. חוזה המכר מכיל סעיפים הזקוקים לתשומת לב רבה ויסודיות מקצועיות כמו: פרטים על קונה או מוכר הדירה, סוג הרכוש אשר קונים, מיסוי מקרקעין ועוד.

יתרה מכך, ככל שסכום העסקה גדול יותר, כך חוזה השכירות נהיה מסובך יותר ואפשר ליפול על טעויות מאוד קטנות אשר יגרמו לבעיות מאוד גדולות. לכן, רכישת עורך דין מקצועי המתמחה בדיני מקרקעין תעזור לעשות סדר בדברים ובטיפול חוזה המכר באופן יסודי. על ידי כך, יצטמצמו הסיכונים השונים ותהליכי קנית או מכירת הדירה יתבצעו באופן חלק ובטוח.

Comments are closed.