מה היא המדיניות של פשיטת רגל?

היכרות עם המאפיינים של הליכי חדלות פירעון יכולה לסייע גם לחייבים וגם לנושים. בנוסף, כדאי לערב אנשי מקצוע ולהתייעץ איתם בכל מקרה של דילמה או התלבטות

במדינת ישראל, האפוטרופוס הכללי ממונה מטעם משרד המשפטים גם על הליכי חדלות פירעון. תחת הליכי חדלות פירעון ליחידים או תאגידים, יש גם את הנושא של הליך פשיטת רגל והסדרי נושים של חייבים יחידים. בין היתר, הליכים אלו מיועדים להביא לפירעון חלקי של חובות החייב ולאפשר לו לפתוח דף חדש על ידי מתן פטור מתשלום יתרת החובות בסיום ההליך. עם זאת, המדיניות עצמה לא תמיד ברורה לציבור הרחב ולכן חשוב להביא בחשבון את הסעיפים והתקנות בחוק.

מה המטרות של חדלות פירעון?

אדם המצוי בחובות ושוקל לפתוח בהליכי חדלות פירעון יכול וצריך להתייעץ עם אנשי מקצוע. במסגרת התייעצות עם אנשי מקצוע, עליו להביא בחשבון את הנושאים הבאים:

א. נקיטת יוזמה מצד החייב – פשיטת רגל ייחודית בכך שהיא מאפשרת לחייב לפתוח בתהליך ביוזמתו. לשם השוואה, עם הליכי הוצאה לפועל זה לא אפשרי. יתרה על כך, פתיחת הליך פשיטת רגל על ידי אדם בעל חובות מונעת מהנושים שלו לנקוט נגדו הליכי הוצאה לפועל ואף עוצרת את הליכי ההוצאה לפועל שכבר נפתחו.

ב. גובה חובות – המדיניות הקיימת במקרים של חדלות פירעון קובעת שאפשר לפשוט רגל רק כאשר החובות גבוהים מרף מסוים שקבוע בחוק. נכון לשנת 2018 למשל, הרף היא כ-17,000 ש"ח. בהקשר הזה, כדאי לדעת שאדם שמתנהלים נגדו תיקים בהוצאה לפועל אכן יכול על פי החוק להגיש בקשה כדי להכריז על עצמו כפושט רגל – אבל רק בתנאי שכלל חובותיו לא גבוהים מהרף הקבוע בחוק.

ג. מטרת התהליך – חלק אחר ולא פחות חשוב במדיניות הקיימת מצד משרד המשפטים קובע מה מטרת התהליך. כאן, הדגש הוא על האופן שבו התהליך אמור לאפשר לאדם שלא מסוגל לעמוד בחובותיו לפתוח דף חדש בכל הנוגע לחיים הכלכליים שלו. עם סיום התהליך, הציפייה של החייב היא לקבלת צו הפטר ולמחיקת החובות שנותרו לו.

שלבים מרכזיים בתהליך

לפי המדיניות של הליך פשיטת רגל, השלב הראשון צריך להיות הגשת בקשה לכונס רשמי וניסוח מסודר שלה על גבי טופס קבוע. לאחר שהכונס הרשמי מתייחס לבקשה, יש להגיש אותה גם אל בית המשפט המחוזי כי הוא זה שבפועל מנהל את התהליך.

כמה זמן נמשך התהליך?

ברוב המקרים, ההליך נמשך כ-4-5 שנים והוא כולל גם את השלב של מתן צו כינוס נכסים, חקירת החייב והגשת תביעות חוב על ידי הנושים דיון בבקשה, מימוש נכסי החייב ולבסוף קבלת הפטר. מבחינתך, התייעצות עם פירמת עורכי דין-רון אביטל היא בכל מקרה דרך טובה לנהל את התהליך היטב ולפי המדיניות.

עוד אתרים שיעניינו אותך:

בפנטן – לשמור על עור תינוקך – משחה למניעה ולטיפול בתפרחת חיתולים

Comments are closed.