מה ההבדל בין עוסק מורשה לעוסק פטור?

אם גם אתם מעוניינים לפתוח בקרוב עסק משלכם אתם בוודאי יודעים שיהיה עליכם לפתוח תיק עוסק שיאפשר לכם להכניס כסף ולהוציא קבלות וחשבוניות. בשלב הזה רבים מתלבטים אם להתחיל עם עוסק פטור או לפתוח מלכתחילה עוסק מורשה ונראה כי רבים לא באמת מבינים מה ההבדלים בין השניים. אנו רוצים לעשות סדר בדברים כדי שתוכלו להחליט מהו הצעד הנכון עבורכם.

מיהו עוסק פטור?

עוסק פטור (שבעבר נקרא עוסק זעיר) יכול למעשה להיות כל עסק עם הכנסה שנתית נמוכה מסכום מסוים המשתנה ומתעדכן מדי שנה. כרגע הסכום הזה עומד על 100,000 שקלים בערך ועוסק פטור נקרא ככה מפני שבתנאים הללו העסק פטור מתשלומי מע״מ. כלומר, הוא לא גובה מע״מ מהלקוחות שלו ולא משלם מע״מ מדי חודשיים. שימו לב שהעסק לא פטור מתשלום מס הכנסה וביטוח לאומי.

עוסק פטור מוציא אך ורק קבלות על העבודה ולא חשבונית מס.

מיהו עוסק מורשה?

עוסק מורשה הוא עוסק שעובר את סכום ההכנסות הנקוב בחוק ולכן עליו לשלם מע״מ. כלומר הוא גובה מע״מ מהלקוחות במסגרת העסקה ומשלם אותו לאחר מכן. עוסק מורשה יכול חייב להוציא חשבונית מס וקבלה ויכול גם להוציא מסמך אחיד שנקרא חשבונית מס קבלה.

עם מה עדיף להתחיל?

זה תלוי בצפי ההכנסות השנתי שלכם. בכל מקרה, עוסק פטור שיעבור את סכום הסף יצטרך להפוך מיד לעוסק מורשה והמעבר מעוסק פטור לעוסק מורשה הוא פשוט. שימו לב שניתן גם לחזור בחזרה מעוסק מורשה לעוסק פטור במקרה של ירידה בהכנסות אך זהו הליך מעט מורכב יותר.

בשורה התחתונה, אם אתם צופים הכנסות מעל הסכום הקבוע בחוק עדיף להתחיל מראש עם עוסק מורשה.

Comments are closed.