התייעלות פנים ארגונית ויחסי עובד מעביד

התייעלות פנים ארגונית גוררת לעיתים פיטורים, אבל לא בהכרח. לעיתים הארגון רוצה לשמור על עובד, ורק להעביר אותו תפקיד או לשנות את היקף המשרה שלו. איך עושים זאת נכון?

בהרבה מקרים, כאשר חברה או ארגון רוצים להתייעל, המחשבה הראשונה היא על פיטורי עובדים: החיסכון המיידי עשוי להיות גדול והוא עשוי לרצות הנהלה או משקיעים.

מצד שני, אפשר בהחלט לייעל את העבודה בארגון גם על ידי שינויים בהגדרות תפקיד. במקרה כזה, אם רוצים לשמור על העובד, יש לעשות את השינוי בצורה עדינה, אפילו בכלים שנלמדים במקומות כמו קורס גישור.

מה לגישור ולהתייעלות ארגונית?

אם תשאלו מנהלים ותיקים ומנוסים, הם יאמרו לכם שבסופו של דבר, ניהול עובדים הוא עניין של משא ומתן, כמעט יום-יומי.

מנהל טוב צריך לדעת להטיל ביצוע מטלות ואחריות על מי שצריך לקבל אותן, ולעשות את זה באופן שבו העובד יבין את חשיבות המטלה ואף ירצה לבצע אותה: כך מבטיח שמנהל שהמטלה תבוצע בצורה הטובה ביותר.

במקביל, או מהצד השני, כל עובד רוצה לשפר את תנאי ההעסקה שלו ואת הסביבה בה הוא עובד, כאשר לא בהכרח מדובר על העלאה במשכורת. יש עובדים שמשתכרים היטב, אבל עדיין מרגישים לא טוב במקום העבודה שלהם, אם התנאים שלהם לא טובים או שהמשרה לא מספקת.

עובדים כאלה יהיו תמיד פחות יעילים, ישקיעו פחות וידרשו הרבה תשומת לב מהמנהלים או הממונים עליהם. אלה יצטרכו להתנהל כל יום מחדש כאילו הם מנהלים משא ומתן על תנאי ההעסקה של הכפופים להם. הם יצטרכו לגשר על הפערים בין ציפיות העובד, ובין מה שקיים בפועל, בשטח. אם למנהלים אלה יהיו כלים מתאימים לגישור – כלים שבעיקרם הם כלי משא ומתן, למעשה – הם יוכלו להפוך אפילו את העובד הממורמר ביותר (והפחות יעיל) לעובד מרוצה ויעיל, בלי שהוא אפילו ירגיש בכך.

כעת תארו לעצמכם מה קורה כאשר בזמן התייעלות, עובד טוב צריך לעבור לעבוד בתפקיד אחר – אולי קשה או תובעני יותר – או לעבור לעבוד במשרד אחר או סניף אחר של אותה חברה.

במצב כזה העובד עלול להתפטר בתואנה של הרעת תנאים ואתם עלולים להפסיד עובד שבעיקרון רציתם שיישאר בחברה.

כאן, שוב, יש מקום להשתמש בכלים שמשמשים ברוב המקרים לגישור משפטי או לגישור על מחלוקות.

כלים אלה יאפשרו לכם שני דברים עקרוניים:

1. להשאיר את העובד הטוב והנחוץ לכם במקום העבודה ולשמור בכך על תוכנית ההתייעלות המקורית שלכם.

2. להימנע מלהגיע להתדיינות משפטית של ממש, שתתנהל בבית משפט לעבודה. בהתדיינות משפטית אתם עלולים להידרש לשלם לא רק פיצויים, אלא גם שכר טרחת עורך דין והוצאות שונות, ובסופו של דבר תפסידו את אותו עובד וגם את תוכנית ההתייעלות שלכם.

סיכום: כאשר אתם חושבים על התייעלות ארגונית, חישבו במושגים של גישור; בין תנאי פרישה או העסקה, תפקידים, שכר רצוי – ומציאות.

Comments are closed.