דירה שעוברת בירושה מסבתא וסבא

דירה נחשבת לנכס היקר ביותר שאדם עשוי להוריש למי מיורשיו על פי דין או, לפי בחירתו, בצוואה, שאותה הוא מצווה. דירה בירושה היא חלומם הרטוב של רבים המשוועים לדירה ומתקשים להגשים את חלומם על אודותיה בגלל מחירה הגבוה. במקרים מסוימים, שכיחים למדיי, יורשי דירה אינם זקוקים לה לצורך מגורים אם משום שיש להם דירה שהם מעדיפים להתגורר בה, אם בשל אי רצונם להתגורר במקום שבו נמצאת הדירה ואם מכל סיבה שהיא.

החוק קבוע ונוקשה בתחום זה – כמו גם בתחומים אחרים- ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין לענייני ירושה לפני ביצוע מהלכים בנושא זה, במיוחד אם היורשים מתכוונים למכור את הדירה, פעולה המחייבת תשלום מס שבח בגינה. חשוב לדעת מה אומר החוק גם ואולי בעיקר משום שדירה שעוברת בירושה עשויה לזכות את היורשים בהקלות ובפטורים, אשר אינם מוענקים באופן אוטומאטי ולכן כה חשובה מעורבותו של עורך דין הבקיא בנושא.

פטורים כלליים הקיימים בחוק מיסוי מקרקעין מאפשרים למקבלים דירה בירושה ליהנות מפטורים כלליים הקיימים בחוק זה (מכירת דירה בירושה מזכה בפטור אחת בארבע שנים), אבל, וזה "אבל" שהוא בבחינת הערת "כוכבית" חשובה ביותר: מומלץ להעדיף פטור ירושה ספציפי שאף הוא קיים בחוק על הפטור הכללי, מאחר שפטור זה יאפשר ליורשים למכור דירה נוספת שייתכן כי היא נמצאת בבעלותם ולנצל במכירתה את אחד מהפטורים הכלליים.

קיימים תנאים הכרחיים אחדים, אשר עמידה בהם מזכה יורשים בפטור מתשלום מסר שבח לפי תנאי הפטור הספציפיים:

  • רשאי למכור את הדירה רק בן זוגו של המוריש או מי מצאצאיו (לרבות נכדיו).
  • הדירה המיועדת למכירה היא הדירה היחידה שהיתה בבעלות המוריש בעת פטירתו.
  • אילו היה המוריש בחיים היה זכאי לפטור ממס שבח במקרה של מכירת דירתו.
  • הדירה היא דירת מגורים מזכה.

מורכבות הנושא מצדיקה ולא אחת אף מחייבת- בוודאי מומלצת מאוד – להתייעץ עם עורך דין ירושה על מנת לתכנן את הצעדים באופן זהיר, מחושב ומושכל, כגון עריכת הסכם חלוקת העיזבון בין היורשים. צעד זה מהותי ומשמעותי ביותר, מאחר שהוא עשוי לחסוך עסקאות של מכירות ועסקאות של הדירה הכרוכות בהכרח בתשלום מס שבח. ניהול נכון של העיזבון יכול לחסוך תשלומים מיותרים שאין הכרח ואין כל הצדקה לשלם אותם. כל היורשים ייהנו מהכסף שייחסך.

הכסף הגדול הכרוך במכירת דירה עלול לגרום באופן טבעי ומובן לממש לאלתר את הנכס שהוריש הנפטר ליורשיו אבל דווקא בשל כך חש חשיבות עצומה לייעוץ ולהכוונה של עורך דין מקצועי ומנוסה.

נכתב באדיבות עו"ד ירושה רן מובשוביץ

 

Comments are closed.