דיני מקרקעין

דיני מקרקעין, הינו ענף השייך בעולם המשפטי לדיני הקניין. באופן ספציפי עוסקים דיני מקרקעין בכל הדברים הנוגעים לנכסים: מבני מגורים, מגרשים, מכירת מקרקעין, החכרת מקרקעין וכדומה. מדובר על תחום נרחב מאוד, שכן הוא כולל בתוכו גם את חוק המקרקעין-1969 וכן עוד החלטות שונות שמתקבלות על ידי מנהל מקרקעי ישראל או לחקיקה אחרת כדוגמת החקיקה שמאפשרת תמ"א 38, רישום בטאבו, פיצול מגרשים, הפשרת קרקעות חקלאיות וכדומה.

בלא מעט מקרים, כאשר מדובר על עסקאות מקרקעין (מכירת מגרש לדוגמא, או החכרת מגרש מהמנהל) הדבר דורש את מעורבותו של עורך דין. שכן, לפעמים הסעיפים הקטנים והדברים הקטנים שנראים כלא רלוונטיים יכולים להיות החשובים ביותר בתחום זה ולכן כדאי ואף מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

עוד דבר שהוא מאוד מהותי בכל מה שקשור לדיני מקרקעין, מתבטא בעובדה שכמעט על כל עסקת מקרקעין כזאת או אחרת המדינה גובה מיסים שונים, אלא אם ניתן פטור בהתאם לחוק. מדובר על מיסים כדוגמת מס שבח, מס מכירה ומס רכישה. יש מקרים שבהם ניתן להשיג פטורים ממיסים בחוק מכל מיני סיבות (כך לדוגמא המדינה מנסה לעודד אנשים לעבור לפריפריה בהטבות מס שונות שינתנו על החכרת קרקע ובניית בית).

כמובן שגם כאשר רוכשים קרקע מסוימת, או מחכירים אותה ממנהל מקרקעי ישראל, על הקרקע עצמה יש זכויות בנייה שונות שבהתאם להם נדרש לבנות אלא אם יש אפשרויות לחריגות. כיום, במדינה מבחינת דיני המקרקעין יש נוקשות גדולה באשר לחריגות בנייה ולכן לא מעט אנשים עשויים למצוא את עצמם נקנסים בסכומים גדולים ונדרשים לטפל בחריגות הבנייה השונות על מנת שלא יירשם כנגדם רישום פלילי בעבירה על חוקי המקרקעין.

ללא ספק, מדובר על תחום שהוא מרתק ומעניין מאוד הרלוונטי במיוחד לימים אלו, בהם לא מעט אנשים מתחבטים כיצד ניתן להקטין את מחירי הדירות.

Comments are closed.