גילוי מרצון – מהו נוהל גילוי מרצון?

נוהל גילוי מרצון, עליו החליטה רשות המיסים בדצמבר דאשתקד, ועליו היא מחליטה בכל מספר שנים, הינו הליך מיוחד התקף לתקופה מסוימת. ההליך מאפשר לאנשים פרטיים, לבעלי חברות או עסקים, לעצמאיים, כמו גם לשכירים, שביצעו בעבר עבירות מס, לדווח עליהן במסגרת הליך זה ומבלי שינקטו נגדם הליכים משפטיים כלשהם. הליך גילוי מרצון מיועד לכל אזרח ישראלי, שברשותו חשבונות בנק בחו"ל, שברשותו מספר נכסים שלא שילם עליהם מס או שעשה רילוקיישן לנצל את הנוהל המיוחד על מנת שלא יעמוד לדין, בגין עבירת המס שביצע.

בדומה למדינות אחרות, נדרשים אזרחי ישראל לדווח על הכנסותיהם השוטפות ישירות לרשויות המס. כאשר הם אינם עושים זאת, או מעבירים דוחות ודיווחים שקריים, הרי שהם מבצעים עבירה פלילית לכל דבר, עבירת מס. אם יתפסו, יכולות רשויות המס לפעול נגדם במסגרת הליכים פליליים, להרשיעם ואף להעמידם לדין. במקרים מסוימים העונש הצפוי להם עשוי להיות מאסר בפועל. כדי להימנע מכך וכהזדמנות לתקן על הדיווחים הלא תקינים או אי הדיווחים על רווחיהם, מוצע להם הליך מיוחד של גילוי מרצון.

לשם מה צריך את זה

גילוי מרצון נכנס לפעולה בשנת 2005. את הנוהל המיוחד הזה החליטה להוציא לפועל רשות המיסים בישראל על מנת לגרום לחייבים למסור דיווחי מס שוטפים, תקינים ואמיתיים. הנוהל, שהסתיים כ-11 שנה לאחר מכן, הוחזר שוב בדצמבר 2017 לתקופה של שנתיים נוספות. מאחורי הנוהל עומד רצונה של רשום המיסים לעודד בעלי עסקים, בעלי חברות שונות, אזרחים "פשוטים" ובעלי תפקידים שונים שביצעו עבירות מס בעבר, לדווח עליהן. דיווח זה יפטור אותם מהעונש ויאפשר להם לחזור למסלולם התקין.

העבירות הנכללות במסגרת הליך גילוי מרצון הן עבירות מס שבוצעו הן בארץ והן בחו"ל, עבירות הכולל התחמקות מתשלום המס, ניהול ספרים כוזב, העלמת הכנסות וכדומה. יחד עם זאת, עבירות מס פשוטות, הנחשבות לבסיסיות יותר, כמו אי הגשת דו"ח מס ואי הגשת דו"ח ניכויים לא נכללות בהליך ומי שביצע אותן, הדבר איננו רלוונטי לו.

על המבצעים עבירות מס, שתוכלנה להיכלל במסגרת הליך גילוי מרצון, להראות כנות בפנייתם. בנוסף, יוכלו לקחת חלק בהליך רק אם לא נפתחו נגדם חקירות או בדיקות מיוחדות בין אם על ידי רשויות שלטוניות מסוימות או רשות המיסים, לא החל בדיקת התיקים שלהם, לא הוגשה נגדם תביעה או הליך אזרחי ופלילי וכי הם השלימו את חובם, כלומר – שילמו לרשויות המס את כל הסכום שנדרשו בו. רק לאחר שהוכיחו כי הם אכן עומדים בקריטריונים אלה, הליך גילוי מרצון יחול עליהם והם יהיו פטורים מעונש. על מנת להבטיח שאכן ההליך עצמו, כמו גם הפנייה לרשות המס על מנת לממשו, מתבצעים כראוי. מומלץ לעשות זאת בעזרתם של עורכי דין, המתמחים בכך.

Comments are closed.