אזרחות פורטוגלית לצאצאי יהודי פורטוגל

החמרה בדרישות משרד הפנים בפורטוגל לא אמורה למנוע מישראלים שזכאים לכך לקבל אזרחות. הנה כל הפרטים

בשנת 2005 אושר בפורטוגל חוק שקובע שצאצאי היהודים שעזבו את המדינה בסוף המאה ה-15 זכאים לבקש בה אזרחות. מבחינה היסטורית, הסיבות לחקיקת החוק קשורות לאינקוויזיציה הספרדית ולגירוש הידוע של יהודי פורטוגל החל מ-1496, כמו גם מהרצון של הממשלה במדינה לחזק את הקשרים עם קהילות יהודיות מרחבי העולם.

מה מיוחד בפורטוגל?

הוצאת אזרחות פורטוגלית ליהודים קורצת להמון ישראלים. ראשית, יש לזכור שפורטוגל היא אחת המדינות שחברות באיחוד האירופי ולכן אזרחיה יכולים לעבוד בכל רחבי היבשת, ללמוד בזול, לרכוש נדל"ן, לקבל עזרה כלכלית בפתיחת עסק, להרוויח סבסוד של הלימודים ועוד. יתרה על כך, כלכלת פורטוגל נשענת נכון להיום על השקעות זרות ובעלי אזרחות יכולים להרוויח מזה.

כך מקבלים אזרחות פורטוגלית ליהודים

קבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי יהודי פורטוגל מותנית מטבע הדברים בעמידה בקריטריונים מסוימים. בשלב הראשון בתהליך ההתאזרחות צריך לקבל את האישור העקרוני של אחת הקהילות היהודיות במדינה, וזאת על מנת להוכיח את זכאותו של המבקש. על אף שהחוק לא מחייב זאת, זה גם השלב שבו כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה.

מה תפקידו של עורך דין מומחה?

עורך דין שמתמחה בנושא של אזרחות פורטוגלית ליהודים הוא איש המקצוע היחיד שיכול ללוות אותם לאורך התהליך. תפקידו לבצע בדיקה מקדמית של הבקשה, לבחון את הרקע של המבקש ולסנן מועמדים שאינם רלוונטיים. על סמך הניסיון של עורך דין מומחה ניתן גם לדעת מראש מה יהיו סיכויי ההצלחה של הבקשה והאם יש טעם להשקיע בה.

פניה לקהילות היהודיות בפורטוגל

האופן שבו פונים לקהילות היהודיות שנמצאות בפורטוגל ומרוכזות בערים ליסבון ופורטו יקבע גם הוא את הסיכוי לקבל אזרחות. כך לדוגמא על מבקש האישור להוכיח קשר לאחת הקהילות האלה, אך זו משימה מורכבת מכפי שנהוג לחשוב. בפועל, גם אלו שיש להם קשר כנה ואותנטי לאחת הקהילות לא תמיד מצליחים להוכיח אותו ללא מעורבות של עורך דין מומחה.

החמרה בדרישות של הקהילות ומשרד הפנים

בעבר העניין של הוכחת קשר משפחתי לקהילות יהודיות בפורטוגל היה נתון לשיקול דעתו של בוחן הבקשה. מנגד, כיום חלה החמרה בדרישות של הקהילות ומשרד הפנים הפורטוגלי. הנה למשל מספר דגשים שהם חלק מההסכם החדש בין הקהילות בפורטו וליסבון לבין משרד הפנים:

א. צירוף עץ משפחה מפורט – על מנת להנפיק אזרחות פורטוגלית ליהודים חובה להציג עץ משפחה. את עץ המשפחה המפורט יש לצרף לבקשה וזאת על מנת לאשש את טענת המבקש שלפיה הוא משתייך לקהילות המקומיות. בשביל לצרף את עץ המשפחה ניתן להכין אותו באופן עצמאי או לפנות לשירותי גנאולוג מקצועי. עץ המשפחה גם צריך להיות מפורט ומבוסס על תעודות, מסמכים וכל פריט אחר שממחיש את השושלת הספרדית של המבקש.

ב. פירוט בבקשה עצמה – מלבד הפירוט על גבי עץ המשפחה, ההנחיות החדשות להוצאת אזרחות פורטוגלית ליהודים קובעת שיש לכלול עבור כל אחד מהאנשים פרטים כגון תאריך לידה, תאריך פטירה, תאריך נישואים ומקום לידה.

ג. הסברים להיעדר מידע – במצבים שבהם חסרים ערכים מסוימים בפרטי המשפחה, על מבקש הבקשה לפרט את הסיבות לכך. פירוט הסיבות חשוב לא פחות מאשר המידע שקיים ובלעדיו לא ניתן לקבל את האזרחות.

על אף האמור לעיל, התייעצות עם עורך דין מומחה תעלה את הסיכוי לקבל אזרחות פורטוגלית ליהודים גם לאחר ההחמרה בדרישות.

מרחבי הרשת:
הרבלייף – חיים טבעיים יותר
מארק היוז – מייסד הרבלייף
הרבלייף תעניק חסות לספורטאים מצטיינים
הרבלייף מציגה: אבקת חלבון למגזר הדתי
הרבלייף – הסטוריה ותרומה לקהילה

Comments are closed.